Jak vybrat nové vnitřní dveře do interiéru | ERKADO

Jaké dveře vybrat do interiéru?

Během zařizování interiérů se věnuje veliká pozornost výběru správného nábytku, druhu podlahy, sladění barev a doplňků zkrášlujících místnosti. Ovšem nelze přitom zapomenout na dveře – neméně důležitou součást každé místnosti.

Rozměry dveří


Dnes se správným zaměřením stavebních otvorů zabývají odborníci a je velmi výhodné jejich pomoc využít. Technik při zaměření dokáže správně doporučit rozměr dveří i případnou nutnou stavební úpravu pro použití dveří ve Vámi zvoleném rozměru.

Díky jeho pomoci budete mít jistotu, že dveře objednáte správně a bude možné je namontovat. Ke dveřím patří samozřejmě zárubeň, nejčastěji obložková. Právě pro montáž zárubně je nutná správná stavební příprava a přesné zaměření.

Hlavní výhodou obložkových zárubní je jejich estetický vzhled a zároveň funkční ochrana hran stavebního otvoru který, a to je další výhoda, nemusí být začištěný. Právě pro tyto své vlastnosti jsou vyhledávané a v současnosti nejoblíbenější.

Druhy vnitřních dveří


Nejpopulárnějším druhem interiérových dveří jsou dveře otočné:

-          Falcové (polodrážkové), které přiléhají na zárubeň. Díky falcu dobře těsní, tiše se dovírají a falc také překryje případnou lehkou nesouměrnost průchodu v zárubni.



 -          Bezfalcové (bezpolodrážkové), které přiléhají dovnitř zárubně a tvoří s ní jednolitou plochu. Pro tyto dveře je bezpodmínečně nutný velmi přesný stavební otvor, protože případnou nepřesnost nic neschová.




Pokud nemáte dostatek místa pro otevírání otočných dveří, mohou situaci vyřešit:

-          Posuvné dveře na stěnu – potřebují místo na stěně pro montáž garnýže a také prostor pro otevření. Výhodou je velmi snadná montáž.

-          Posuvné dveře do pouzdra – jsou bez jakýchkoliv nároků pro otevření, ale je nezbytná instalace stavebního pouzdra a tím se poněkud prodraží.

-          Shrnovací dveře (lamelové / harmonikové) – vyrobené z plastu a při otevření zužují průchod zárubní. Zároveň jsou cenově nejvýhodnější a montáž zvládne téměř kdokoliv.


Zasouvací dveře na stenu KAMÉLIE 1 dekor bílý 3D GREKO


Materiály pro interiérové dveře


 Vnitřní dveře jsou nabízeny z:

-          Masivního borového dřeva – řada MASIV (plné i prosklené) – jsou se suky nebo pokryté 1,5 mm silnou přírodní dýhou bez suků. Mohou být dodány surové nebo lakované bezbarvým lakem, dýhované lze dodat i lazurované.

-          Celoskleněné – řada GRAF – z čirého nebo matného 8 mm silného bezpečnostního skla bez vzorů nebo vzorované. Doplňují se speciálním nerezovým kováním, nově také v černé barvě.

-          Aglomerovaných materiálů na bázi dřeva (MDF / HDF) – řady STILE a STANDARD

* STILE má masivní rámovou konstrukci pokrytou různými typy povrchů bez spojů a jedná se o nejoblíbenější modely dveří.  

* STANDARD jsou dveře deskové konstrukce, kde rám je vyplněn papírovou voštinou nebo plnou deskou Homalight a celek je překryt 4 mm HDF deskou. Dveře jsou opět potaženy různými typy povrchů.

Dveře v různých místnostech


Když vybíráte dveře, myslete na typ místnosti, kde budou umístěny. Každá místnost má jiné nároky:

-          Dveře do koupelny – mají umožnit větrání jako prevenci proti plísním, proto se vybavují větracími průduchy, mřížkou nebo se provádí ventilační podříznutí. Je dobré volit dveřní křídlo s alespoň minimálním prosklením, které dodá trochu přirozeného světla a zároveň umožní dalším členům domácnosti pohledem zjistit, že koupelna je obsazená.

AZALKA 6 dekor SANREMO 3D GREKO

-          Dveře do pracovny – mají za úkol poskytnout klid na práci, proto mají dobře tlumit zvuk. Doporučujeme deskové dveře s výplní Homalight, která má výtečné zvukově izolační vlastnosti. Nejlepších výsledků dosáhnete při instalaci prahu s těsněním.

-          Dveře do chodby (vstupní dveře) – mají především dobře těsnit a propouštět hodně světla. Vyberte dveře s co největším prosklením a zkombinujte s prahem s těsněním.

-          Dveře do ložnice – mají poskytovat co největší soukromí. Zde je dobré použít plné křídlo bez prosklení. Pokud už by dveře byly zasklené, ta určitě matným neprůhledným sklem.

-          Dveře do garáže – Musí být především bezpečné a odolné ohni. Použijte dveře s požární odolností a ideálně bezpečnostní, např. naše BT2. Garážová vrata totiž nejsou žádnou velkou překážkou proti vniknutí nežádoucích osob.

Údržba interiérových dveří


Péče o vnitřní dveře se liší podle druhu materiálu, ze kterých jsou vyrobeny. Křídla vyrobená z masivu (řada MASIV) by měla být čištěna a konzervována speciálními přípravky na dřevo, klidně stejnými jako používáte na dřevěný nábytek. Důležité je vyhnout se vodě, která může vniknout do dřeva a způsobit jeho deformace. Vodu (výhradně studenou) lze použít v malém množství pro ředění saponátů, jež použijete k omytí dveří s povrchy GREKO, FINISH a PREMIUM (řady STILE, STANDARD, HERSE). Následně je nutné dveře i zárubně dosucha utřít! Rozhodně nesmíte použít přípravky s rozpouštědly (líh, benzín, aceton atp.), protože mohou velmi lehce trvale poškodit povrch dveří nebo reagovat s lepidly používanými při výrobě. Nejsnadnější je údržba skleněných dveří GRAF, pro které si vystačíte s přípravky používanými pro mytí oken a jsou v každé domácnosti.

Věříme, že Vám naše doporučení usnadní výběr a budete s dveřmi ERKADO spokojeni po dlouhá léta.